Eğitimini Hacettepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde lisans, Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümünde Yüksek Lisans (e-ticaret üzerine) alarak tamamlamıştır.

Sevda Akın kariyerine 1987 yılında Netaş Mühendislik departmanında Yazılım Mühendisi olarak başladı. Sırası ile Alcatel BEL /Belçika’da ve Alcatel SEL Almanya’da Telekom yazılım Danışmanı, Çukurova Holding’in Mobicom şirketinde IT Projeler Yöneticisi, Isviçre’de Telekom Operatörlerine Müşteri ve Fatura sistemleri yazılımları yapan LHS firmasında Proje Danışmanı, Telsim’de Yeni teknolojiler Müdürü, Oksijen’de Proje Yöneticisi görevlerinde çalıştı. Avea’da ve Innova’ da Proje ve Program Yöneticiliği yaptı. Wipro’da Enerji Dönüşüm Programı Program Yönetim Ofisinde çalıştı. IGDAŞ ‘in SAP projesinin planlama ve yönetişim, IŞNET ve Netas’ ın Uluslararası Pazarlama İş kolu için Proje Yönetim Ofisi kurulumunda danışmanlıklar yaptı.

Uluslararası Proje Yönetimi organizasyonu PMI (Project Management Institution) ‘dan PMP (Project Management Profession) Proje Yönetim uzmanı sertifikası, Çevik Proje Yönetimi Sertifikasına sahip olup, Tübitak’ın organize ettiği Kobi Mentor’luğu eğitimini Egesys’den alarak, EMCC ‘den de Akredite Mentor sertifikası almıştır. Yönetim Danışmanları Derneği, Türkiye Bilişim Derneği ve PMI Türkiye derneklerinde üyedir ve bu derneklerde yöneticilik ve gönüllü çalışmalar yapmıştır