Motorrr veee Kayıt Atölye Eğitmeni

İsmail Cem ODABAŞI, Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinin iki anadalı olan Matematik ve Fizik bölümlerinde öğretim görmüştür. Üniversite yıllarında Trakya Televizyonunda başladığı ve tutkusu haline gelen Haber Kameramanlığını üniversiteden sonra da devam etmiştir. Kanal D ve Star Haber Merkezlerinde çalıştığı yıllarda başta Bosna Savaşı olmak üzere Afganistan, Çeçenistan ve İsrail gibi sıcak bölgelerde görev almıştır. Bununla birlikte 90’lı yılların önemli bütün yurtiçi ve dışı olaylarında da bulunmuştur. 2000’li yılların başında kariyerinde ufak bir değişiklik yaparak prodüksiyon firmasına geçmiş olup, o dönemlerde ülkemizde faaliyet gösteren yerli ve yabancı pek çok şirketin eğitim ve tanıtım filmini çekmiştir. 2009’dan sonra freelance olarak APTN, REUTERS, PRESSTV gibi yabancı haber ajanslarına haber yapmaya başlamıştır. Aynı zamanda birçok yarışma, açık oturum ve spor karşılaşmaları çekimleri de gerçekleştirmiştir. Bu yıllarda TRT Çocuk için yapılan “Sen Tasarla” çocuk programının çekimlerinde görüntü yönetmeliği, TRT Avaz için yapılan “Balkan Atlası” belgeselinde de kameramanlık yapmıştır. Yaban TV’nin de pek outdoor programlarının ve belgesellerinin çekimde görev almıştır.

2003 yılında tüplü dalışa başlamış olup, bunu takip eden yıllarda kariyeri ile bu hobisini birleştirerek su altı çekimlerine başlamıştır. “Yaşayan Marmara Uluslararası Görüntüleme” yarışmasında üçüncülükleri vardır. TRT Belgesel için hazırlanan “İçimizden Üçümüz” programı sualtı görüntü yönetmenliğini ve İBB için gerçekleştirilen “İki Deniz Bir Şehir-İstanbul’un Sualtı Canlıları” belgeselinin sualtı kameramanlığını yapmıştır. Ayrıca sualtı rekor denemeleri ile dizi ve filmlerin su altı çekimlerinde de görevler almaya devam etmektedir.

Yelken yapmakta olup, takım olarak katıldıkları farklı yarışmalarda birincilik ve üçüncülük gibi dereceleri bulunmaktadır.

STH (Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği), DAKSAR (Denizciler Dayanışma Derneği – Deniz Arama Kurtarma) derneklerini üye olup, akif olarak çalışmaktadır.