Hande Karabatak Binns                                                                 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Psikoloji Bölümünden Lisans derecesi aldıktan sonra yine aynı üniversiten1993 yilinda Sosyal Psikoloji alanında Yüksek Lisansını almış olan Hande Karabatak Binns 1989-1991 yılları arasında Norveç hükümetiden almış olduğu bir bursla Norveçte Sosyal psıkoloji alanında çalışmıştır.

Bir süre ODTÜ de Araştırma Görevlisi olarak çalışan Hande Karabatak Binns 1994 yılında DHL firması ile özel sektöre geçmiştir. DHL den sonra sırası ile Strateji Mori Araştırma Şirketi Boyner Holding Turkcell gibi Türkiyenin en prestijli firmalarında çalışan Hande Karabatak Binns 25 yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi kariyerini 2004 yılından bu yana yurtdışında sürdürmektedir. İnsan Kaynakları yöneticisi olarak yurt dışında çalıştığı uluslararası firmalar ise dünyanın en büyük inşaat şirketi AECOM, İngiliz inşaat şirketleri WSP ve Mouchel, Amerikanın yüz akı bilgi işlem şirketi Computer Associates ve dünyanın en büyük Pazar araştırmaları şirketi TNS’tir.

Görevi gereği Asyadan Afrikaya Arabistan Yarımadasından Orta ve Doğu avrupaya uzanan oldukça geniş bir coğrafyadan sorumlu olarak çalışırken sayıları 1500 ila 5000 arasında değişen çalışanla yolları kesişmiştir. Farklı din dil ve ırktan pek çok insanla birlilte çalışırken farklılıklar farklı kültürler ve ortak noktalar üzerine çok şey öğrenmiş ve öğrendiklerini İngiltere İnsana Kaynakları Birliğinden Kültürel Zeka  ve Kültürel Farkındalık üzerine aldığı derece ile de pekiştirmiştir.

Yüksek Performans Koçu olarak yöneticilere bireysel ve kurumsal koçluk vermekte, kurumsal eğitim ve danışmanlıklarla şirketlerin değişim dönüşüm süreçlerine katkı sağlamakta olan Hande Karabatak Binns Koçluk akreditasyonunu İngilterede bulunan University of Teeside dan almıştır Eşi ile birlikte,Türkiyede olmadığı zamanlar da, İngilterenin güneyinde küçük bir köyde yaşamaktadır.

Following my MSc. in Psychology from METU, it is not a coincidence I have spent 25 years of my career as a Human Resources professional in International Human Resource Management in multinational companies; from engineering to telecommunications, computing to market research. Some of the companies I worked for are DHL, Boyner Holding, TURKCELL,  AECOM, WSP, Mouchel Ltd, TNS.

I like being with people: listening to them, understanding them, helping them. If I have to choose one word to describe myself, it would be change. I have lived, studied and worked in over ten different countries throughout my life. I have met people from all over the world. I worked with them, shared houses with them, traveled with them, became friends with them. Some of them became closer to me than my family. It was therefore a natural for me to get my CIPD Degree on Cultural Intelligence.

Change comes naturally to me. I embrace it (well, most of the time!) Yet, I am not immune to the crisis or fear of change, the fear of unknown and the difficulties that come with it.  For example not knowing where to start, what to do or how to do it and feeling isolated, I have faced these challenges many times in my life. In fact, before and during every single, big change in my life, I found myself in one of those situations.Funnily enough, huge multinationals are not immune to change either. A sudden, an unanticipated change might have a huge impact on those who are not prepared. Or even who are prepared. This experience gives me a unique insight into your next steps.