İstanbul Üniversitesi “Sosyal Bilimler Avrupa İlişkileri”nden sonra İngiltere’de ikinci üniversite olarak Heriot Watt University’de İşletme okumuştur. Western University’den Professional Coaching, NLP School / England’dan NLP Master Trainers ve College of Public Speaking’den Body Language eğitimleri almıştır.

1991 yılında iş yaşamına adım atan Tunç Barbie Çocuk Kıyafetlerinde Yurt Dışı Pazarlama ve Satış Yöneticiliği yapmış, Efendiler A.Ş.’de İş Geliştirme Yöneticisi olarak görev almıştır. Londra’da bulunduğu 4 yıl içerisinde ikinci üniversiteyi okumuş, danışmanlık şirketi oluşumu için gerekli sertifikaları edinmiş, Koçluk, NLP ve Beden Dili uzmanlıklarını kazanmıştır. İngiltere’de kaldığı süre boyunca üçüncül sektör sayılan, perakende, otelcilik ve yiyecek içecek sektörlerinde çalışmıştır. İngiltere’deki eğitim ve iş deneyiminden sonra Türkiye’deki bir Amerikan Üniversitesinde hem akademik kadroda görev almış hem de İnsan Kaynakları yöneticiliği yapmıştır. 1995 yılından beri bilgi ve deneyimini profesyonelce paylaşan, eğitmenlik ve yönetim danışmanlığı yapan M.Efsun Yüksel Tunç, 20 yılı aşkın süredir profesyonel olarak aktif satış ve 2000 yılından beri yöneticilik yapmaktadır.

2014 yılında Londra’da Indus Global Consulting firmasını kurarak Indus’un bir global marka olma yolculuğunu başlatmış ve Avrupa ülkeleriyle projeler gerçekleştirmeye başlamıştır. Thomas Cook ve Imperial Tobacco’nun akredite eğitmeni olarak yurt içi ve yurt dışında eğitimler vermektedir.

En iyi işveren seçilen Indus Consulting’in kurucu danışmanı olarak firmalarla en iyi işveren olma yolculuklarında, Indus deneyimini ve eşsiz benchmarklarını paylaşmakta, firmalara eğitim, insan kaynakları ve yönetim/strateji konularında danışmanlık hizmeti vermekte, danışmanlık projesi yürüttüğü kurumların pek çoğunun üst yönetimine yönetici koçluğu hizmeti sunmaktadır.